Co znamená diagnóza

Co znamená M. Osgood-Schllater?

Co znamená
M. Osgood-Schlatter?

M. Osgood-Schlatter?

M. Osgood-Schlatter je nemoc projevující se bolestí v oblasti úponu čéškového vazu na holenní kosti. V této oblasti je během růstu kostně nezralá růstová chrupavka, která může být opakovanými kontrakcemi předního stehenního svalu poškozena.

Kostní růst

Příčina

Příčiny M. Osgood-Schlatter nejsou jasné, někteří autoři je spojují s více rizikovými faktory. Často zmiňovaným rizikovým faktorem je svalové zkrácení předního stehenního svalu, dále jsou to odchylky v postavení dolních končetin, zvýšený body mass index (BMI), vysoké procento tělesného tuku, omezený rozsah pohybu v hlezenním kloubu a nepoměr svalové síly mezi extensory (svaly, které natahují koleno) a flexory (svaly, které ohýbají koleno) kolenního kloubu.

M. Osgood-Schlatter postihuje především aktivně sportující děti mezi 8–14 lety u dívek a 10–15 lety u chlapců. Vysoký výskyt tohoto zranění najdeme u sportů jako fotbal, basketbal, volejbal, aj., zahrnující časté sprinty, výskoky, změny směru a tím kontrakci (svalový stah) předního stehenního svalu.
Další růstová onemocnění

Mezi další typické růstové onemocnění patří M. Sinding-Larsen-Johansson, při kterém dochází k poškození čéškového vazu a chrupavky na spodním pólu čéšky. Časté jsou také bolesti pat způsobené M. Haglund-Sever, při kterém dochází k poškození růstové chrupavky v oblasti patní kosti.

M. Sinding-Larsen-Johansson
M. Haglund-Sever

Jak M. Osgood-Schlatter poznám?

U mladých sportovců se toto zranění projevuje bolestmi v přední části kolene, otokem v této oblasti a v pozdějších fázích i postupně se zvětšující boulí. Bolesti se mohou objevovat nejdříve při konci nebo po skončení pohybové aktivity, následně také v jejím průběhu a v pozdějších stádiích ji mohou i předcházet. Častá je bolesti při tlaku na poraněné koleno, například při kleku.

Vyšetření u lékaře

Vyšetření u lékaře je potřeba zvážit vždy v případě akutních bolestí kolene. Nebo dlouhodobých, které odpovídají stupni 2-3 dle klasifikace bolesti ⬇️. V rámci vyšetření je potřeba odlišit případné jiné zranění kolene, potvrdit diagnózu a určit její fázi. Na základě toho pak přicházejí v úvahu tři varianty modifikace sportovní aktivy ve třech stupních 1️⃣2️⃣3️⃣.

Délka léčby je velmi individuální. U některých jedinců s mírnými příznaky stačí pouze nastavit režimová opatření a i přes lehký diskomfort jsou schopni pokračovat v pohybové aktivitě. Při včasném zahájení léčby může být její délka v rozmezí 3 až 4 týdnů. V opačném případě se mohou příznaky střídavě objevovat v období 12 – 18 měsíců před kompletním dokončením kostní zralosti.

Prognóza je dobrá a postačí konzervativní terapie, až na velmi výjimečné případy, kdy musí na řadu přijít chirurgická intervence.

1 Klidový režim

V případě diagnostikování pokročilejší fáze M. Osgood-Schlatter je třeba nastavit dočasně úplný klidový režim složený z následujících opatření:

Ledování
Ledování

Vhodné ihned po skončení sportovní aktivity. Ledujeme 15-20 minut přes látku/ručník, aby nedošlo k poškození kůže. 

Roll svalových partií

Po tréninku je také vhodné svalové partie prorollovat, zvláště pak přední stehenní sval. 

Myofasicální masáž
Myofasciální masáž

Pomoci mohou také rodiče při pravidelném uvolnění předního stehenního svalu pomocí myofasciální masáže. Více se této metodě dozvíte níže.

Priessnitzův zábal

Vhodné je také koleno mazat protizánětlivou mastí na přírodní bázi. Na noc může být pak vytvořen zábal, kdy rovnoměrně rozmazanou vrstvu masti přikryjeme igelitem a obmotáme obvazem. 

Obr. č. 14 – využití kinesio tapu při akutních bolestech
Kinesio tape

Jednou z variant léčby může být také kinesio tape. Na internetu najdete mnoho návodů jak si tejp nalepit, přesto by jste měli vyhledat odborně proškoleného terapeuta pro jeho aplikaci. 

Z procedur fyzikální terapie cílených na oblast bolestivé místo pod kolenem (tuberositas tibiae) je vhodné použití magnetoterapie a vysokovýkonného laseru v rámci předpisu lékaře. 

2 Modifikovaný trénink

Vzhledem k tomu, že má M. Osgood-Schlatter tzv. self-limiting charakter (aktivita hráče je limitována pouze jeho vnímanou bolestí) může být tréninkový plán upraven tak, aby nemusel být týdny v úplném klidovém režimu.

Zjednodušeně může hráč po odeznění akutních bolestí dělat vše, co mu nebude vyvolávat bolest. V praxi to znamená vynechat zejména aktivity zahrnující skoky, rychlé změny směru, možný kontakt s protihráčem nebo prudké natažení v kolenním kloubu provokující bolest. Vhodné jsou také i jiné sportovní aktivity jako například cyklistika, plavání, běh v bazénu s plovací vestou.

Příklad modifikovaného týdenního tréninkového plánu:

Pondělí

Modifikace v tréninku

Tréninková rutina. Trénink bez bolestivých aktivit. Ve fotbale například: rozcvička, běžecká koordinace, vedení míče, krátké přihrávky, volný klus. Komplexně roll + led + zábal.

Úterý

Modifikace tréninku úterý

Roll + doporučená cvičení v cvičebně + plavání – kraul

Středa

Modifikace v tréninku

Tréninková rutina. Trénink bez bolestivých aktivit. Ve fotbale například: rozcvička, běžecká koordinace, vedení míče, krátké přihrávky, volný klus. Komplexně roll + led + zábal.

Čtvrtek

Modifikace čtvrtek

Roll + doporučená cvičení v cvičebně + kondičně rotoped (3×15 min se zátěží)

Pátek

Modifikace v tréninku

Tréninková rutina. Trénink bez bolestivých aktivit. Ve fotbale například: rozcvička, běžecká koordinace, vedení míče, krátké přihrávky, volný klus. Komplexně roll + led + zábal.

Sobota

Modifikace sobota

Roll + cvičení z cvičebny

Neděle

Volno

3 Návrat k tréninku

Při rozhodování, zda hráč bude pokračovat ve sportovní aktivitě nebo ne, se využívá test sunutí u zdi, který se musí splnit, aby byl pro něj trénink bezpečný. Hráč se musí postupně dostat do nejnižší polohy bez provokované bolesti. V opačném případě je potřeba se vrátit k modifikovanému tréninkovému plánu ⬆️. Hráč si však může označkovat místo na zdi, při kterém byla provokována bolest a sledovat tak, zda se jeho stav mění nebo ne. 

Obr. č. 11 – Test sunutím u zdi

V praxi daného jedince neohrožuje pokračování v pohybové aktivitě do stupně 1 klasifikace bolesti. Jedná se o přítomnost bolesti pouze na konci aktivity, která s jejím skončením postupně odeznívá. Častá je přítomnost bolesti i na začátku aktivity, která v průběhu aktivity ustupuje – stupeň 2. Tento stav není důvod k dočasnému přerušení sportovní činnosti, ale pouze k nastavení režimových opatření či modifikovaného tréninku . U stupně 3, kdy se příznaky objevují během celé pohybové aktivity a odezní až při jejím skončení. Tento stav může ohrozit prognózu a je třeba se držet opatření v klidovém režimu.

Klasifikace bolesti

Při návratu ke sportovní aktivitě s mírnými příznaky je možné použití podkolenní pásky nebo tapu. Tyto doplňky samy o sobě nikterak nemění biomechaniku čéškového, ale pouze pomáhají s potlačením přítomných příznaků.

Obr. č. 10 – Využití podkolenní pásky a tapu
Obr. č. 12 – Myofasciální masáž

Myofasciální uvolnění

Masáž předního stehenního svalu, kterou v ideálním případě po zainstruování provádějí každý den rodiče pacienta. Pacient zaujme polohu tak, že ošetřovaná dolní končetina visí přes okraj lehátka (stolu), zatímco druhou končetinu si přitáhne k břichu. Rodič přistoupí ze strany ošetřované končetiny a nejdříve aplikuje trochu masážního oleje na ošetřované stehno. Posléze přiloží kořen dlaně (pro větší účinek je možné přiložit obě dlaně) do oblasti začátku předního stehenního svalu a následně za současného kolmého tlaku do stehna sjede dlaněmi až ke koleni. Od kolene nahoru se masáž neprovádí, pouze se přemístí dlaně opět na začátek svalu a ošetřující opakuje proceduru. Tento hmat opakujeme po dobu 2 minut každý den. 

Cvičebna

Fyzioterapie a cvičení hraje u tohoto zranění velmi důležitou roli, ať už v samotné léčbě, anebo v preventivních programech, jejichž snahou je snižovat roli rizikových faktorů.
Roll zad
Rollování zad

Roll umístíme pod záda. Ruce spojíme za krkem a přes pohyb nohou postupně rollujeme od spodní části bederní páteře až k horní části hrudní páteře.

Roll zadních stehenních svalů
Rollování zadních stehenních svalů

Roll umístíme ve výchozí pozici pod sedací hrboly pánevní kosti a následně s oporou o ruce sjíždíme rollem až k podkolenní jamce, kterou však přejíždíme a vracíme se opět směrem k pánvi.

Roll quad
Rollování předních stehenních svalů

S oporou o lokty umístíme roll pod obě stehna na horní část předního stehenního svalu. Odtud sjíždíme až po horní okraj čéška a vracíme se zpět k pánvi. 

Rollování lýtkových svalů

Roll umístíme pod podkolenní jamku, nohy jsou překřížené a přes pohyb celého těla sjíždíme rollem až k Achilově šlaše. Odtud pak následuje pohyb do výchozí pozice.

Jednotlivé cviky si můžete stáhnout v souboru PDF (5,89 MB) a vytisknout, abyste je měli neustále po ruce.

Tréninková rutina

Tréninková rutina je sestava režimových opatření, které je vhodné dodržovat při přítomnosti snesitelné bolesti během tréninkového cyklu.

Další doporučení

Někteří autoři sledovali nástup prvních příznaků v závislosti na ročním období a dospěli k závěru, že na vzniku M. Osgood-Schlatter se podílí také tréninky při teplotách pod nulou, které mají negativní vliv na svaly. A také vlivem kratších dnů a sníženému pohybu na slunci nedostatek vitaminu D ovlivňující vývoj pojiv v oblasti kolene. Z těchto závěrů je doporučeno v zimních měsících dostatečně teplé tréninkové oblečení (termoprádlo aj.) a také dostatečný přísun potravin, obsahující vitamín D. Jedná se například o potraviny: mléko a mléčné výrobky, mořské ryby (losos, tuňák, makrela), vejce, hovězí játra, případně potravinové doplňky tohoto vitamínu.

UPOZORNĚNÍ

Informace obsažené na tomto webu nenahrazují lékařskou pomoc. Záměrem je poskytnutí informací obecné povahy, které mohou ve spolupráci s lékařem či terapeutem přispět ke zlepšení zdravotního stavu pacienta. Postupy a příklady na tomto webu byly sestaveny s nejlepším vědomím autora. Z jejich praktického uplatnění ale nevyplývají pro autora tohoto webu žádné právní důsledky.

Všechna práva vyhrazena © 2025 osgood-schlatter.cz